---

Zasady gry

Historycy sportu do dziś nie są w stanie jednoznacznie wytłumaczyć dziwnych zasad liczenia punktacji w meczach tenisowych - za pierwszy wygrany punkt liczy się 15, za drugi 30, za trzeci 40. Czwarty wygrany punkt daje zwycięstwo jednego gema. Przy równowadze zawodnicy grają na tzw. "przewagi" - jedna wygrana piłka daje jedną przewagę - aby zdobyć finałowy punkt należy zdobyć dwie przewagi. Sześć gemów składa się na jeden set. W turniejach kobiecych mecz toczy się do wygrania dwóch setów, w męskich do wygrania trzech.
 
Rozgrywki tenisowe stosowane są w dwóch kategoriach: gry pojedyncze (singiel) oraz gry podwójne (debel). Przy meczach deblowych boisko powiększone jest o linie boczne tzw. deblowe.
 
Każda rozgrywkę o punkt rozpoczyna serwis jednego z zawodników. Dopuszczalne jest popełnienie jednego błędu serwisowego - gdy pierwszy serwis jest nieudany, zawodnik ma "drugą szansę". Podczas jednego gema serwuje jeden z zawodników, przy rozgrywaniu kolejnego - zmieniają się.
 
W tenisie rozgrywana jest gra pojedyncza (singiel), podwójna kobiet lub mężczyzn (debel) i mieszana (mikst). Kort tenisowy ma kształt prostokąta o wymiarach 23,77 m x 8,23 m dla gier pojedynczych lub 23,77 m x 10,97 m dla gier podwójnych i mieszanych, w połowie przedzielony jest siatką o wysokości 91,5 cm. Piłka tenisowa ma masę 56,7 - 58,5 g i średnicę 6,35 - 6,67 cm.
 
© Tenis-net, projekt Jan Sikora 2009